Дефицитът на САЩ за 2019 г. е напът да достигне 1 трлн. долара, което означава, че дългът ще е равен на почти 100% от брутния вътрешен продукт на страната до края на изтичащото десетилетие. Това коментира харвардският професор Марти Фелдстейн в предаването Bloomberg Surveillance, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria.
Фелдстейн смята за по-интересно, че изглежда въздействието на този огромен дълг не е много голямо. По думите му, за да може пазарът да компенсира натрупването на дълга, Фед трябва да продължи да увеличава лихвените проценти в дългосрочен план. Към настоящия момент равнището на лихвените проценти е малко по-ниско от преди шест месеца. Тази тенденция обаче няма да се запази, смята той.
Освен това поради факта, че наличието на голям дълг предполага увеличение на дългосрочните лихвени проценти, инвестициите в други области на икономиката също ще спират.
Друг важен въпрос според Марти Фелдстейн е дали ще се намерят купувачи на американски дълг. Ако в миналото това са били инвеститори, идващи от развитите западни страни, то ситуацията днес вече не е така, предупреждава той.
Въпреки това професорът се съгласи, че разширяването на дълга предполага промяна на отношението на инвеститорите по света спрямо долара.Той допълни, че икономическите данни за последната година показват, че световните инвеститори са спрели да купуват нетния външен дълг на САЩ.
Повече вижте във видеото.


България между бума и капана на догонването – икономика на растящи цени, строителство и услуги
Най-богатите 10% от потребителите нанасят най-тежките щети на планетата - и вероятно сте сред тях
Морето в Гърция срещу родното море: Вечният спор къде е по-евтино
ЕЦБ: България вече е в еврозоната, докато останалите кандидати изостават
След началото на сезона: Прогнози за туризма по Черноморието
AI и VR превръщат публиката в съавтор на имерсивното изкуство
В ерата на AI SaaS компаниите трябва да се променят, за да останат на пазара
Фондовият пазар в САЩ е скъп, но не чак тревожно
Марвин Кинг: Анди Бърнам трябва да е смел
Твърде рано е да дишаме спокойно за икономиката на Китай
Плазмена лампа премахва микробите в колата
Адските жеги в Европа предизвикаха стачка в завод на Stellantis
Мечка разби чисто нов Ford F-150
Прогноза: Скъпото гориво слага край на модерните автомобили
Volkswagen ID. Buzz става кемпер срещу 2600 евро
Като две капки вода - Кейт и Лила Мос поведоха звездния моден парад в Париж
Тенденции при чантите за лятото
Без крайности и глад: Фитнес режимът, който държи Емили Блънт във форма
Двата стълба на руската устойчивост, на които разчита Путин, се рушат
73 контрабандни бойни пистолета откриха митничари на "Капитан Андреево"


преди 7 години Далеч съм от мисълта, че не са наясно с процентите.Само че са собственост на чуждоземни измамници,т.е. говорим не за преса, а за преституция.Разбирай пропаганда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години до (По статията работиха: Екип на Bloomberg TV Bulgaria , редактор Елена Илиева)Моля Ви, проверявайте какво публикувате. Не е и проблем да оставите този анализ, но поне вкарайте някакъв коментар за достоверността.Заглавието на статията Ви просто заблуждава !!!Дълга на САЩ е вече над 100 %. При това отдавна. Какъв край на десетилетието ?!?Елементарно е да се проверят данните:https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_the_United_Stateshttps://en.wikipedia.org/wiki/National_debt_of_the_United_StatesНякъде от 2012 г. е над 100 %А по актуални данни в момента е някъде в диапазона 105-110 %.Моля Ви, бъдете професионалисти. Поне за значими световни данни, които трябва да се знаят поне от обща култура. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години А аз се опитвам да ти кажа че американския дълг е вътрешен и че при положение че ФЕД е кредитор от последна инстанция за този дълг не им е това проблема на американците . За справка японския дълг от над 200 % от БВП е основно вътрешен дълг и продължава да си съществуват и да са в топ 5 на световните икономики .Да американското печатане на пари щеше да доведе до повсеместна доларова инфлация АКО американците не успяваха да натискат цената на петрола , обаче както виждаш те я държат много ниска и не позволяват долара да се обезцени драстично на международните пазари а към момента основно се инфлират американските активи като цените на акциите им и недвижимостите . Американците си научиха урока през 70-те - инфлацията влиза основно през цените на горивата ,е който контролира цените на горивата той контролира инфлацията :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години И ти кат михалеца си далече от истината . И той ка тебе преди време споменаваше че юанеца ще измести долара и т.н. ама кукиш брат . Апропо никой не спира никого и в момента да си търгува с каквото си иска , но искам да си отбележиш някъде че дори през най-мрачните години на студената война СССР оферираше и продаваше суровини основно в USDOLLAR . Можеш да помислиш защо е така и тогава а и сега отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години колко земаш на паркинга за месец ... повече от 1000 лева с нощните ...мхм , за стандарта на страната ни ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Както някой спомена , при подобни размери ........... проблемът е на кредитора.А ролята на външните кредитори е малко преувеличена . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Много държа когато ме определяш, да го правиш коректно. Следващият път трябва да напишеш " отлично платения за стандарта на страната ни *** стовен " и прочие. PS Не си позволявам да ти пиша повече от две изречения защото трудно ги осмисляш, а за възприемане и дума не може да става. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Повечето от постовете в сайта са заклинания. Много отдавна четох български автор в който две жени се кълняха. Освен всичко друго едната пожела на другата" ...... мъжка ръка да не усетиш на гъ.за си, до края на живота си дано,....". Та така и нашите момчета "да ти пукне долара дано, да ти умре мръсния долар и повече да се не види дано......" Лично мен титаничната борба с долара ме разсмива и затова се отнасям по този начин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ми скоро , ако се съди по трескавите приготовления за война ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години а дай някакъв тайминг на това щастливо за всички ни събития ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар